Egyik kedves barátom pár hete felvetette, hogy mi lenne, ha elindulna egy rovat, ami a Rap történelméről szólna. Lévén, hogy nincs időm nagyon mélyen beleásni magam a témába, valamint, hogy a fent említett barátom elég jártas benne, úgy beszéltük meg, hogy ő megírja, a Jamzveleg pedig közli. És hogy semmilyen vád ne érje a blogot Schmitteléssel kapcsolatban, ezért szeretném leszögezni, hogy A Rap története c. rovatban Kovács Kálmán munkáját olvashatjátok.
Kezdetnek egy nagyon rövid összefoglalót olvashattok, ami megalapozza a soron következő részeket. Nem is szaporítom tovább a szót, íme:
Sziasztok!
Azt hiszitek ismeritek a „rap” történelmét….??? Igen ez már Történelem, aminek nagy és vastag könyvébe elég erősen beleírta névjegyét.
Van egy jó kis hely…. Bronx, ami megszülte kis zenei közösségét, melyet a helyi néger lakosság része adott. Zeneileg egész egyszerű hangeszerek alkották a nyelvpörgető szövegek hátterét, szegénységnek köszönhetően, és pont ezért a pénztelenségnek köszönhetően alakult ki a rap zene. A „szájharcosok” kimondták véleményüket, az éjszakai életben kezdődött terjedni ezen stílus, szűkebb körökben a lakóházak pincéiben és metrók föld alatti rendszerében, innen kapta az „undeground” jelzőt. Álljunk is itt meg! Sajnos a „rap” kifejezés elvesztette igazi jelentését, és deffiniálhatatlan kapcsolatot alkot a „hip-hop”-pal. „Nos Emberek”… Az igazi rap mára a médiának köszönhetően szennyezve lett a sok „majommal”. Elvesztette a kisközösségi jellegét, msá stílusokkal fonódott össze, és más stílusokat teremtett.
Nos a rap zene 2 részből áll. Beat és Szöveg. Egy zenéhez jó alap kell, ütős szöveggel és ezek harmóniája talán a legfontosabb. Nem szeretnék papolni, mi a jó, mindenkinek más a stílusa de .. DJ Premier által alkotott beat-ek minden rajongó szívét megdobogtatják. Eleinte a beat-ek a zeneiség jellemezte, mivel a soul, funky, jazz főbb motívumai alkották. Késöbbiekben a bakelit lejátszók átvették a hatalmat, és ezzel megszületett az ikerterstvér: Beat-Dirty Beat amik semmi addigi zenékhez nem hasonlítottak a 4/8 ütemmel a scratch-al, ami a bakelitlemez gyorsabb-lassabb forgatásával jön létre, egyedi hangokat képezve.. ha nem vágjátok akkor keressétek meg Dj Qbert zenéit ( eléggé ütősek)
Nos a szöveg,…. Ez az ami nagy kérdéseket vet fel: dallamosan, egyhangúan, kőkeményen, lágyan, lassan netán gyorsan??? ÁÁÁÁ…. Tudjátok mit ? Szívből, ritmikusan és rímelve J Sokan esküsznek a francia nyelvezetre, angolra, németre, magyarra, de én azt mondanám minden nyelv sajátosságokkal rendelkezik. A francia a lágysággal, a német a tört pörgős szavakkal, a magyar pedig … igen a szívünkhöz szól.
Magyar rap… nem sokkal maradtunk le a fejlődésben. Meglepő de Fenyő Mikinek köszönjük meg az alapokat, ő alapította a Neurotic 1981-ben jött látott és tarolt az „URH”-n és a balatoni bulikon 85’-ig. Felbősziítették a magyar fiatalok egy részét és pár éven belül alakult egy kis magyar undeground, és kazatták kiadására nem volt pénz, de a Fila Rap Jam-ek lehetőséget adtak a felemelkedéshez. főleg a 97’ es hozott nagy sikert Sub Bass Monster-nek, Aki küzdött akkori rendszerrel szemben, szókimondósága miatt. De mondanék én még párat a magyar elsők közül, és aki egyiket sem ismeri, annak itt az ideje, hogy megkeresse őket. Íme az elsők: Dózis, FaktorLabor, Az idő urai, Feenoochiz.. és tisztelet a többieknek is.
Béke !
És akkor ezennel el is indult a rovat, mely terveink szerint minden héten szerdán egy-egy új résszel bővül. Úgy hogy A Rap története 1.rész jövőhéten itt a Jamzvelegen.